Psoriatrická artritída: Príčiny vzniku, príznaky a možnosti liečby

Vedeli ste, že na Slovensku trpí psoriázou približne 20 000 ľudí? Tretina pacientov má pritom psoriatrickú artritídu – chronické zápalové autoimunitné ochorenie, pre ktoré je charakteristický zápal v kĺboch. 

Psoriatrická artritída je spájaná najčastejšie so psoriázou. Tú môžeme poznať aj pod názvom lupienka, pričom ide o chronické ochorenie kože, ktoré je dedičné. Pre psoriázou je charakteristická nadmerná obnova kožných buniek. Postupne sa vytvárajú červené ložiská, ktoré majú odlupujúce a svrbiace šupinky. Jedným z prejavom psoriázy je práve psoriatická artritída. 

Dôvody vzniku psoriatrickej artritídy

Ešte stále nie sú známe presné príčiny psoriatrickej artritídy. Odborníci sa domnievajú, že ide o súhrn genetických, imunitných a environmentálnych faktorov. To znamená, že ak má niekto v rodine psoriázu alebo psoriatrickú artritídu, zvyšuje sa riziko vzniku tohto ochorenia. Dôvodom môže byť aj imunitný systém. 

Psoriatrická artritída Príčiny vzniku, príznaky a možnosti liečbya

Psoriatrická artritída je totiž autoimunitné ochorenie, čo znamená, že imunitný systém mylne napáda vlastné tkanivá. V prípade tohto ochorenia ide najčastejšie o kĺby alebo kožu. Čo sa týka environmentálnych faktorov, tie môžu zhoršiť psoriatrickú artritídu. Medzi takéto faktory patrí fajčenie, alkohol, obezita, infekcie či poranenie. Všetko zhoršuje aj stres. 

Aké sú najčastejšie príznaky?

Trápi vás občasná bolesť kĺbov a pýtate sa, ako sa prejavuje práve psoriatrická artritída? U tohto ochorenia je bežné, že môže postihnúť akýkoľvek kĺb v tele. Príznaky sú rôzne. Od malých bolestí kĺbov, stuhnutosti, až po obmedzenie hýbania veľkými kĺbmi a objavenie väčších škvŕn na koži. 

Medzí ďalšie prejavy patrí aj bolesť alebo citlivosť na miestach, kde sa šľachy a väzy pripájajú ku kostiam, opuch prstov na rukách a nohách, psoriázová vyrážka či nadmerná únava. Ak na sebe spozorujete akékoľvek z týchto príznakov, určite ich konzultujte s lekárom, ktorý vám odporučí to najlepšie riešenie priamo pre vás. 

 

 

Diagnostika psoriatrickej artritídy

Ako prebieha diagnostika tohto ochorenia? V prvom rade sú dôležité fyzikálne vyšetrenia, anamnéza a krvné testy, v ktorých sa vyšetrujú aj zápalové parametre. Tie sú pri psoriatrickej artritíde zvýšené. 

Všeobecný lekár vás môže ďalej poslať k reumatológovi a dermatológovi. Reumatológ sa špecializuje na vyšetrenie kĺbov a autoimunitné ochorenia a dermatológ zase na vyšetrenie kože. Ak to bude potrebné, podstúpiť budete musieť aj ďalšie zobrazovacie vyšetrenia ako RTG, magnetickú rezonanciu, CT vyšetrenie alebo ultrazvuk. 

Je možné psoriatrickú artritídu liečiť? 

Hlavným cieľom liečby psoriatrickej artritídy je zmiernenie bolesti, zápalu a spomalenie progresu ochorenia. Vhodnú liečbu vám navrhne lekár na základe toho, aké konkrétne príznaky máte práve vy. Liečbu určite dodržiavajte, nakoľko v opačnom prípade by mohlo dôjsť ku vážnejším zdravotným komplikáciám. 

Psoriatrická artritída Príčiny vzniku, príznaky a možnosti liečbyb

Nesteroidné protizápalové lieky

Na zmiernenie bolesti a zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sú známe aj pod skratkou (NSAID). Medzi takéto lieky patrí napríklad ibuprofén, diklofenak alebo naproxén. S tým istým sa cieľom sa zvyknú predpisovať aj kortikosteroidy. Tie sa užívajú pri závažnejších stavoch a sú vo forme tabliet alebo infekcií. Ich dlhodobé užívanie však môže mať nepriaznivé účinky. 

Výživové doplnky môžu pomôcť

Výživové doplnky síce nevyriešia celý problém, ale môžu do značnej mieri pomôcť zmierniť príznaky ochorenia. Výborným riešením je Organic India Flexibility, ktorý zabezpečuje zdravé kĺby, používa sa ako podpora pri liečbe reumy alebo artritídy. Prispieva k zníženiu zápalu a tuhosti v kĺboch, priaznivo ovplyvňuje ich pohyblivosť a pôsobí aj na zmiernenie svalových kŕčov. 

 

Diskusia (0)

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: